Ultrasonik Rinoplasti (Estetik Burun Ameliyatı)

Rinoplasti, burnun onarımı veya yeniden şekillendirilmesi ameliyatıdır. Bu, burnun görünüşünü ve oranını iyileştirmek ve bir kişinin kendine güvenini geliştirmek için kozmetik nedenlerle yapılabilir. Burun estetik ameliyatı, burunda yapısal anormalliklerin neden olduğu solunum problemlerini düzeltmek için de kullanılır. Hem Uzman Plastik Cerrahlar hem de Uzman Kulak Burun ve Boğaz cerrahları rinoplasti yapar.

Bu işlemlerin hemen hemen tümü burun delikleri vasıtasıyla gerçekleştirilir, bu da yüzünde gözle görülebilen herhangi bir kesik (veya daha sonraki izler) olmadığı anlamına gelir. Bazı ameliyatlar, burun estetiğini gerçekleştirmek için burun delikleri arasındaki dokuyu kesmeyi gerektirir.

Rinoplasti, burnun boyutunu, genişliğini ve profilini değiştirebilir. Burun ucu, burun deliklerinin şekli ve burun dengesi (burun simetrisi) de değiştirilebilir. Burun ameliyatı, vücudun diğer bölgelerinden aşılanmış kıkırdak kullanarak burun yapılarını azaltabilir veya büyütebilir. Bazen, kulaktan bir kıkırdak parçası ve (nadiren) bir kaburga kıkırdak kısmı kullanılabilir.

Nasıl göründüğünüzle ilgileniyorsanız veya güveninizi arttırmak için kozmetik tedaviler hakkında düşünüyorsanız, alternatifler var. Bunlar, yaşam tarzı değişikliklerini veya kendinizi olduğu gibi kabul etmeyi içerebilir.

Burun ameliyatının düzeltebileceği koşullar

Rinoplasti ile düzeltilebilecek durumlardan bazıları şunlardır:

Kırık burun: Burun yapısal sorunları, burunda doğum kusurları veya yaralanma nedeniyle

Burun tıkanıklığı

Burun büyüklüğü veya şekli hakkında kendini bilinçlendirme.

Burun estetiği geçirmeden önce dikkat edilmesi gerekenler

Burun estetiğini tercih etmeden önce, akılda tutulması gereken bazı önemli konular şunlardır:

Cerrahınız sadece mevcut kemik ve kıkırdak yapısı ile çalışabilir, bu nedenle burnunuzun şeklini değiştirebileceğinize dair sınırlamalar vardır. Cerrahınızın neden ameliyat istediğinizi anladığından emin olun, böylece burnunuzu sizin memnuniyetinize göre en iyi yeniden yapılandırma yöntemine karar verebilirler.

Kırık bir burnu onarmak için ameliyata ihtiyacınız varsa, derhal tıbbi yardım isteyin. Aksi takdirde, dokuların şişmesi ameliyatı yaklaşık beş gün geciktirebilir.

Tıkalı bir havayolunu iyileştirmek için burun ameliyatı, hava akımı ve solunumla ilgili olduğu için burun yapısının dikkatli bir şekilde değerlendirilmesini gerektirir. Ameliyatın nefes almanıza müdahale etmemesi esastır, bu nedenle belli işlemlere sahip olmanızı önleyebilir. Eğer septum sapmışsa, cerrahınız nefes almayı iyileştirmek için düzeltilmesini ve burun içindeki çıkıntıların azalmasını önerebilir.

Nihai sonuçların ortaya çıkması 12 ay kadar sürebilir, bu nedenle daha ileri cerrahi gerekliliği hakkında herhangi bir karar vermeden önce beklemek önemlidir.

Sigara içenler komplikasyon riski altındadır. Ameliyat geçirme konusunda ciddiysen, sigarayı bırakmayı denemelisin.

Estetik cerrah bulmak

Doktorunuzdan rinoplasti yapılan uygun ve saygın bir uzman cerrah veya hastane hakkında tavsiye isteyin.

İlk konsültasyonunuzda, cerraha eğitimleri ve deneyimleri hakkında sorular sormalısınız. Bu prosedürün, rinoplasti yapmak için özel olarak eğitilmiş ve bu tür bir ameliyatın gerçekleştirilmesinde çok fazla deneyime sahip saygın bir profesyonel tarafından yapılması tercih edilir.

Tıbbi konular ve rinoplasti

Ameliyattan önce, cerrahınızla bir dizi tıbbi sorunu konuşmanız gerekir. Seninle senin hakkında konuşacaklar:

Fiziksel sağlık – muayene, doktorunuzun veya cerrahınızın tedavinin uygun olup olmadığına karar vermesine yardımcı olacaktır.

Tıbbi geçmiş – Geçmişte geçirmiş olduğunuz bazı önceden var olan tıbbi durumlar ve ameliyatlar, kullanılan anestezi türü de dahil olmak üzere bu ameliyatla ilgili kararları etkileyebilir. Rinoplasti, gerekli ameliyatın kapsamına, sağlığınıza ve cerrahınızın tercihine bağlı olarak genel veya lokal anestezi kullanılarak yapılabilir.

Riskler ve olası komplikasyonlar – Riskleri ve komplikasyonları anlamanız önemlidir, böylece rinoplasti’nin sizin için uygun olup olmadığını tartılabilirsiniz.

İlaçlar – balık yağları ve vitamin takviyeleri gibi reçetesiz ilaçlar da dahil olmak üzere düzenli olarak aldığınız veya yakın zamanda aldığınız tüm ilaçlar hakkında cerrahınıza bilgi verin.

İlaçlara geçmiş reaksiyonlar – cerrahınıza anestezi de dahil olmak üzere herhangi bir ilaçtan herhangi bir yan reaksiyon ya da yan etkisi olup olmadığını söyleyin.

Ameliyat için hazırlık – cerrahınız size ameliyat için hazırlanmanız için evde yapmanız gerekenler hakkında ayrıntılı talimatlar verecektir. Örneğin, belirli bir ilacı almanız veya mevcut bir ilacın dozunu değiştirmeniz önerilebilir. Tüm talimatları dikkatlice izleyin. Burun hasarı veya travması nedeniyle dokularda şişlik varsa, doktorunuz enfeksiyon riskini azaltmak için ameliyattan önce size bir antibiyotik kürü verebilir.

Rhino Plasti Operasyonun doğası, ameliyatın nedenlerine bağlıdır, ancak şunları içerebilir:

Anestezi – size genel veya lokal bir anestezik verilecektir.

Hasar onarımı için cerrahi (travma) – kırılmış bir burnu onarmak için, kemikleri nazikçe tekrar hizaya sokmak için her burun deliğine ince aletler yerleştirilir. Kötü bir mola küçük bir kesim (kesik) gerektirebilir, böylece cerrah kemik parçalarını doğru şekilde düzenleyebilir.

Kozmetik cerrahi – kozmetik nedenlerden dolayı rinoplasti “açık” veya “kapalı” teknikleri içerebilir.

‘Açık’ tekniği – bu burun burunlarına, burun deliklerinin içindeki kesiklerden ve burun deliklerini ayıran dar doku şeridi olan columella yoluyla erişmeyi içerir.

“Kapalı” teknik – bu burun burunlarına gizlenmiş kesiklerden burun kemiklerine erişmeyi içerir. Kesi yapıldıktan sonra, cilt altta yatan kemiklerden ve kıkırdaklardan uzağa kaldırılır.

Cerrahi prosedürler – bu gerekli olan yeniden şekillendirmeye bağlıdır. Örneğin, burun kemikleri kesilebilir veya kırılabilir ve yeniden hizalanabilir veya kıkırdak geri kesilebilir.

Dikişler – kesikler çözülen dikişlerle kapatılır.

Burun ameliyatından hemen sonra

Ameliyattan sonra bekleyebilirsiniz:

Ağrı

özellikle göz çevrenizde şişlik ve morarma – şişlik birkaç gün içinde düşmeli ve morarma ilk iki hafta içinde kaybolabilir

‘Tıkalı’ bir burun hissi

Uyuşma

İyileşmeyi desteklemek için pansumanlar ve ateller – burnunuzun içi özel gazlı bezle doldurulur. Burun köprünüz, genellikle Paris sıvalarından yapılmış bir atel ile kaplanacaktır. Atel, şişliği en aza indirmeye ve iyileşme olurken burnunu yeni profilinde tutmaya yardımcı olur. Bazen, sargıları yerinde tutmak için burun üzerine küçük bir bant yerleştirilebilir.

Tıkanmış burun nefesleri – salmastra teli çıkıncaya kadar ağzınızdan nefes almanız gerekecektir.

İlk birkaç saatten sonra:

Yataktan kalkıp dolaşabilirsiniz.

İstediğiniz bir şeyi yiyebilmelisiniz – yemek ve içmek için dört ya da beş saat beklemeniz gerekebilir.

Ağrı kesici ihtiyacınız varsa, hemşireye sorun.

Burun ameliyatı komplikasyonları

Tüm ameliyatlar bir dereceye kadar risk taşır. Burun ameliyatının olası komplikasyonlarından bazıları şunlardır:

  • (nadiren) ölümcül olabilen anesteziklere karşı alerjik reaksiyon
  • kanama veya enfeksiyon
  • burun yüzeyindeki küçük damarların yırtılması
  • iyileşmede gecikmeler
  • ani burun kanaması
  • düzensizlik (asimetri) veya burun şeklindeki düzensizlikler – bunlar zamana bağlı olabilir
  • burun havayollarında değişiklikler – bunlar bir rinoplasti sonrasında ortaya çıkabilir.

Bu tam bir liste değil. Örneğin, tıbbi geçmişiniz veya yaşam tarzınız sizi bazı komplikasyon riskleri konusunda riske sokabilir. Daha fazla bilgi için cerrahınızla konuşmanız gerekir.

Burun ameliyatı sonrası öz bakım

Cerrahınız tarafından yönlendirilmelidir, ancak genel öz bakım önerileri şunları içerir:

Yaralarınıza bakmak ve burnunuzu nasıl temiz tutacağınızla ilgili tüm talimatları izleyin.

Hastaneden eve götürecek herhangi bir ilacınız varsa, ne için olduklarını ve ne sıklıkta ve ne kadar süre kullanmaları gerektiğini sorduğunuzdan emin olun. Reçete edilen antibiyotik kullanıyorsanız, tüm kursu aldığınızdan emin olun.

Başınızı mümkün olduğunca dik tutun.

Bandajlarınız ve paketleme gazlı beziniz bir hafta kadar bir süre yerinde kalabilir. Cerrahınız daha sonra pansumanı çıkarır ve burun paketlerini çıkarır.

Burnunu üflemekten kaçının.

Ani burun kanaması da dahil olmak üzere herhangi bir kanama, şiddetli ağrı veya olağandışı semptomları cerrahınıza bildirin.

Yaklaşık iki hafta işten çıkmanız gerekebilir.

Yaklaşık altı hafta temas sporlarından (veya burnunuzun düşmesine neden olabilecek herhangi bir aktivite) kaçının.

Kırık burun kemikleri, sekiz haftaya kadar acı verebilir veya ağrıyabilir. Uygun ağrı hafifletme konusunda öneri için cerrahınıza danışın. Aspirinin burun kanaması riskini artırabileceğini unutmayın.

Yaklaşık bir hafta sonra cerrahınızla daha sonra yapılacak muayeneler için randevu alın.

Burun ameliyatından sonra uzun vadeli görünüm

Burun ameliyatınızı izleyen ilk yıl boyunca şişlikler gelip gidebilir ve sabahları kötüleşebilir.

Rinoplasti sonuçları genellikle kalıcıdır. Cerrahın sargı ve burun paketlerini çıkardıktan hemen sonra (ameliyattan yaklaşık yedi gün sonra) burun şeklinizdeki farkı görebileceksiniz. Ancak, “yeni” burnunuzun tamamen inceltilmesi zaman alabileceğini fark etmek önemlidir.

İlk şişlik birkaç hafta içinde azalsa da, nihai profiline adapte olmak bir yıl kadar sürebilir. Bu süre zarfında, burnunuzun görünümünde daha kalıcı bir sonuç ortaya çıkarırken kademeli değişiklikler olduğunu fark edebilirsiniz.

Bir kez iyileşmiş kırılmış bir burun, hiç kırılmayan bir burun kadar güçlü değildir; bu, yüze darbe alırsanız tekrar kırılma riski altında olduğu anlamına gelir. Tüm önlemleri alın – örneğin spor yaparken koruyucu başlıklar kullanın.

Burun ameliyatına alternatifler

Rinoplazma başka tıbbi alternatif yoktur